SCHIEDAM - Zoals je op deze vanochtend om 11.00 uur door Jan Willem de Boer gemaakte foto ziet, zijn de dames vandaag in de meerderheid bij degenen die een koninklijke onderscheiding hebben gekregen. Hieronder lees je wie waarom welke onderscheiding hebben ontvangen uit handen van brugemeester Harald Bergmann.
De negen Schiedammers die vandaag een koninklijke onderscheiding hebben gekregen, zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. "Opvallend is dat tegen de landelijke trend in dit jaar in Schiedam meer vrouwen dan mannen een koninklijke onderscheiding krijgen uitgereikt", aldus de gemeente.
In totaal worden dit jaar bij de Lintjesregen in Nederland ongeveer 3.425 onderscheidingen uitgereikt.
Alle in Schiedam woonachtige gedecoreerden ontvangen dit jaar een speciale attentie van de burgemeester in het kader van ‘Schiedam viert 750’ , te weten een kaart met een gouden Schiedam750-speld. Het gaat in totaal om 270 mensen.
Jan Willem de Boer maakt een video-reportage. Die kun je vandaag vanaf 14.00 uur gaan zien op zijn YouTube-kanaal Schiedam JW TV - YouTube Schiedam
Abonneren op het YouTube-kanaal is gratis.
Ook staat er sinds 14.00 uur een artikel op De Schiedammer Online, waarin je eveneens de YouTube-reportage van JW kunt afdraaien:
https://www.deschiedammeronline.nl/artikel/details/videoreportage-door-jw-van-lintjesregen-van-hedenochtend
Benoemingen (op alfabetische volgorde):
Wil Binkhorst-Jansen (74)
Mevrouw Binkhorst - Jansen is een bijzonder actieve Schiedamse, met name voor ‘haar’ buurt Tuindorp. Een bijzonder stukje Schiedam waar buurtbewoners een nauwe band met elkaar hebben, naar elkaar omkijken en voor elkaar zorgdragen. Wijk- en bewonersorganisatie Tuindorp, waar decoranda actief is, is dan ook een levendige organisatie. Mevrouw Binkhorst - Jansen wordt omschreven als een ‘buurtvrouw zoals je die nog van vroeger kent’.
Sinds zij in 1998 in Tuindorp is komen wonen, is zij vrijwel direct actief geworden voor de buurt. Zij probeert niet alleen het authentieke, historische karakter van de buurt te waarborgen, maar ook zorg te dragen voor een schone en veilige buurt. Dit kan zij bewerkstelligen door haar vele goede contacten met diverse partners zoals de politie.
In de periode 2007 - 2012 is zij bestuurslid geweest. Nog altijd is zij adviseur van het huidige bestuur.
Sinds zes jaar neemt zij deel aan de regiegroep wijkbudgetten Kethel (de wijk waar Tuindorp onderdeel van is). Die inzet was reden voor de Stichting Met je Hart - Schiedam om haar te vragen als vrijwilliger aan te sluiten. Deze stichting organiseert ontmoetingen voor eenzame ouderen. Zij werft vrijwilligers die deelnemers naar eetgelegenheden brengen. Ook legt ze op bevlogen wijze contact met deelnemende restaurants om hen te enthousiasmeren.
Fred van der Drift (62)
De heer Van der Drift is al meer dan 20 jaar een zeer betrokken en een zeer gedreven bewoner van Schiedam die fietsmobiliteit en natuur en milieu hoog op zijn prioriteitenlijstje heeft staan. Zo heeft de heer Van der Drift zeker twintig jaar actief meegewerkt in de groep die tot 2012 stichting Stop RW19/A4 heette en na 2012 tot nu stichting Batavier. Stichting Stop RW19/A4 beargumenteerde waarom de rijksweg A4 Midden-Delfland (die deels op Schiedams grondgebied ligt) ongewenst en onnodig was en leverde denkwerk voor (deel)alternatieven. Zijn werk, dat altijd onbetaald was, bestond uit het bezoeken van de vergaderingen (jarenlang elke drie weken), het meedenken tijdens die vergaderingen, het van tijd tot tijd schrijven van de notulen en het uitvoeren van diverse andere werkzaamheden. Mede door de inbreng van Fred van der Drift heeft de stichting Batavier belangrijke en blijvende resultaten kunnen boeken in het dossier A4. Zo is de snelweg inmiddels aangelegd, maar wel verdiept en deels zelfs in een tunnel.
Ook heeft decorandus aan de oprichting gestaan van de Bomenridders in Schiedam. Deze groep zet zich actief in om meer groen te verkrijgen in de stad en daar waar bomen sneuvelen voor bijvoorbeeld nieuwbouw, daar ook elders bomen voor terugkomen. Op buurtniveau zet hij zich in voor Actiegroep Troelstralaan die werkt aan leefbaarheid rondom het metrostation.
Ook is de heer Van der Drift verantwoordelijk voor alle buurtbewoners in Schiedam West en Zuid die een plekje in een van de fietsenstallingen hebben. Dit betekent concreet dat hij actief op zoek gaat naar nieuwe plekken in de wijk waar een fietstrommel geplaatst kan worden en buurtbewoners een vrijgekomen plek kunnen krijgen.
Daarnaast heeft decorandus zich jarenlang ingezet voor de Wereldwinkel Schiedam als vrijwillig verkoopmedewerker.
Lees hier reportages met Fred van der Drift:
Deelmobiliteit moet beter in Schiedam
Bewoners BK-laan tegen verbreden van fietspad tot snelfietspad
Oosterse beuk aangetast door reuzenzwam
Leo Festen (81)
De heer Festen zet zich gedurende vele jaren in voor de (hoofdzakelijk) geloofsgemeenschappen in Schiedam. Bijvoorbeeld als gebedsleider van zondagsvieringen in de Heilige Jacobuskerk. De diensten worden ook door hem voorbereid, iets dat hij met veel zorg en enthousiasme doet.
Decorandus zette zich als vicevoorzitter van de toenmalige Parochie H.H. Jacobus en Martinus in als werkvoorzitter, de rechterhand van de pastoor. Hij representeerde het parochiebestuur binnen en buiten de parochie en had de zakelijke leiding bij de vergaderingen van het bestuur en fungeerde als vergadervoorzitter. Hij zorgde voor de goede gang van meningsvorming, discussie en besluitvorming tijdens de vergaderingen. Hij was medeverantwoordelijk voor het opstellen van de begroting en rekening en verantwoording op verzoek van het bisdom.
Als actief lid van het Jacobusgilde - het gilde functioneert sinds 2011 en bestaat uit een aantal betrokken parochianen van de deelgemeenschap Jacobus en Martinus Schiedam - zorgt decorandus voor de organisatie van een aantal activiteiten in en rondom kerk en het parochiecentrum, zoals de tweejaarlijkse boekenmarkt.
Daarnaast is de heer Festen nog gastheer van de Grote- of Sint Janskerk, was hij voorzitter van Probus 2 in Schiedam (waarvan hij nog altijd lid is) en is hij lid van de Oostercantorij. Van de Oostercantorij is hij zelfs vele jaren voorzitter geweest en is hij nog altijd gewaardeerd koorlid.
Sjanie Geenen-Van Lieshout (78)
Mevrouw Geenen – Van Lieshout verzorgt met veel plezier nog wekelijks (samen met haar echtgenoot) de gymlessen voor ouderen bij Soos Blauwhuis. De Soos is een plek waar ouderen in Schiedam een bijzonder gezellig onderkomen hebben om elkaar te ontmoeten en met elkaar actief te zijn.
Decoranda heeft zich ook ingezet voor Stichting Philadelphia Zorg. Dit is een christelijke landelijke organisatie voor mensen met een verstandelijke beperking. Hierbij was mevrouw Geenen actief bij activiteiten en zij bezocht cliënten thuis om afleiding en een luisterend oor te bieden.
Riet Kleinschmidt-Ocks (80)
Mevrouw Kleinschmidt-Ocks zet zich in voor verschillende gebieden van de maatschappij. Zo geeft ze al sinds 1978 turnlessen bij V.G. Dynamiek. Zo helpt ze kinderen in de leeftijd van 3 tot 12 jaar op sportief gebied. Ook bij een andere gymnastiekvereniging, Oefening Kweekt Kunst (O.K.K.) (350 leden) in 's-Gravenzande, is ze een betrokken vrijwilliger. Zo voorziet zij in de catering bij wedstrijden, hulp bij de disco of het nachtje slapen voor de jeugd en wordt ook nog de paaseierenactie door haar verzorgd.
Bij de avondvierdaagse in 's-Gravenzande is decoranda paraat om de vele wandelaars te begeleiden en de vrijwilligers te voorzien van koffie en thee.
Daarnaast is ze vrijwilliger bij de Zonnehuisgroep in Vlaardingen én op recreatieoord Hoek van Holland. Bij het NK Turnen in het Rotterdamse Ahoy is zij twee dagen actief bij het medisch team van de turnbond.
Arnold Peulen (77)
De heer Peulen zorgt als koster en begeleider in verzorgingstehuis DrieMaasStede voor geestelijke bijstand én het ondernemen van leuke activiteiten met de bewoners. Door actief met bewoners op pad te gaan, maar ook door hen naar de oecumenische diensten te brengen, zorgt hij ervoor dat de bewoners betrokken blijven maar ook de diensten kunnen bijwonen.
Ook bij Harg-Spaland Schiedam van de Frankelandgroep vervult hij zo’n belangrijke rol. Door de diensten mede te verzorgen én toegankelijk te houden voor de bewoners van dat verzorgingstehuis kan Harg-Spaland deze, voor veel bewoners zeer belangrijke gebeurtenissen, wekelijks blijven organiseren.
Zijn vrijwillige inzet toont hij ook bij Deelgemeenschap H.H. Jacobus en Martinus. Zowel in de kerk van de deelgemeenschap als het bijbehorende ontmoetingscentrum De Werf verzorgt hij respectievelijk rondleidingen en is hij actief als begeleider en organisator van activiteiten. Ook is decorandus lid van het onderhoudsteam dat de kerk periodiek schoonhoudt. Bovendien kan de tuinploeg, die met veel enthousiasme de prachtige kerktuin onderhoudt, op zijn hulp rekenen.
Anneke Post-den Heijer (72)
Mevrouw Post - den Heijer is een zeer betrokken bewoner in de wijk Oost. Niet in de laatste plaats omdat het vrijwilligerswerk haar in het bloed zit. Al in 1960 was zij vrijwillig actief bij een voetbalclub. Maar het zwaartepunt van haar vrijwillige activiteiten ligt in haar buurtwerk. Onder andere door mee te praten bij de Bewonersvereniging Schiedam-Oost (BVSO) zet zij zich al sinds 1997 in voor een betere wijk. Ze helpt mee met kinderactiviteiten, maar biedt ook een luisterend oor voor vrouwen met problemen. Ze helpt minderbedeelden aan kleding en kookt voor eenzame senioren of helpt mee met boodschappen doen.
Tot 2022 zette zij zich voor de duur van acht jaar bovendien op gemeenteraadsniveau in voor stad en wijk. Ook voor haar bijdrage als lid van het emancipatiecentrum en haar vrijwilligerswerk voor het Franciscus Gasthuis & Vlietland (onder andere als gastvrouw) wordt zij geroemd.
Lees hier JW-reportages met Anneke Post:
Fractie Post pleit voor terugkeer jaarlijks ouderenfestival
'Wij hebben geen buitenhuizen en ik ben geen pluche-zitter'
Esmeralda Verwiel-Verhaal (60)
Mevrouw Verwiel - Verhaal is op diverse gebieden actief in de stad. Zij begon met vrijwillige activiteiten op de basisschool van haar kinderen. Ook na haar werk voor de school is zij niet stil gaan zitten. Bij de Frankelandgroep (aanvankelijk op de locatie Schiewaegh, nu locatie Frankeland) zet zij zich in voor bewoners. Voor sommigen van hen is zij ‘maatje’. Zo zorgt zij voor gezelschap en aanspraak en biedt zij hulp en een luisterend oor. Dit komt de levenskwaliteit en de gezondheid van de bewoners ten goede.
Ook is zij actief voor Stichting Triple C, medeorganisator van de Molendagen en het Dickensfestijn. En is ze tevens vrijwilliger bij het Leger des Heils.
Mieke Wigmans (67)
Mevrouw Wigmans is verbonden aan Stichting J&S. Deze stichting (opgericht in 2015) in de Schiedamse wijk De Gorzen (Schiedam-Zuid) is vooral gericht op het verbinden van kwetsbare jongeren en senioren d.m.v. diverse projecten. Als voorzitter van Stichting J&S Projecten heeft decoranda een betaalde functie. Zij zet zich echter gemiddeld wel 60 tot 70 uur per week in, veel meer dan de uren waarvoor zij betaald krijgt. Dag en nacht is mevrouw Wigmans bezig voor de bewoners van de wijk. Zij is de drijvende kracht achter veel wijkactiviteiten, weet de 35 vrijwilligers zo te motiveren dat zij het uiterste uit zichzelf halen om de wijk te verbeteren en te worden verbonden met elkaar en de inwoners van De Gorzen. Kwetsbare doelgroepen kunnen altijd op haar rekenen en ook is ze altijd bereid om urgente problemen op te lossen door contact te leggen met de benodigde instanties en naar een zo spoedig mogelijke oplossing toe te werken.
Zij ondersteunt en motiveert diverse vrijwilligers bij de door haar ontplooide initiatieven als de behoeftelijn, waarmee de senioren eenvoudig met stichting J&S in contact kunnen komen. Dat contact kan bestaan uit het doen van een boodschap, een klusje of zomaar een praatje. Hierdoor wordt de eenzaamheid van de ouderen aanzienlijk verkleind.
Samenvattend is mevrouw Wigmans al sinds 2008 een bevlogen vrijwilliger in de Schiedamse wijk De Gorzen. Ook voor 2017 was zij al bijzonder actief, bijvoorbeeld met het verbinden van winkeliers en het ontwikkelen van projecten om de samenhang te vergroten. Al die activiteiten kwamen uiteindelijk samen in het door haar bedachte J&S.
Lees hier JW-reportages met Mieke:
Jongeren in Schiedam Zuid erg blij met basketbalveld
Het was druk op de Weggeefdag in de Gorzen
Gebak en gezang bij tiende verjaardag J&S